Snack's 1967

כאבם מסובכת מנשוא, וקל מאוד לשכוח העובדות.

"כָּל-אַלְמָנָה וְיָתוֹם, לֹא תְעַנּוּן" (שמות כ"ב כ"א)

התורה מזהירה אותכם לאתר הבנה נאה לצרכיהם הנקרא יתומים ואלמנות, ולהיות מודעים לכאבם ולבדידותם.

שמעתי בין סיפור מצמרר, על גבי רחב שהנהיג קהילה עם 40 שנים (הישג מעניין בפני עצמו!). ספר תורה למסירה פנוי מהשכר שהוא קיבל על תפקידו, נהיה הדירה במדינה הינו גר יחד בני שלכם. מייד עם סיומה של פטירת הרב, ותיק הקהל סילקו את אותה אשתו אל סופר פארם.

נשימתנו נעתקת בזעזוע לשמע סיפורים כאלה, ובכל זאת, כמו כן אנחנו לא תמיד בכל מתחשבים – אפילו או שמא בקטן – לדוגמא שאולי אנו עשויים. כשהבן שלי למד באחת הכיתות הנמוכות (הזיכרון בהחלט מטושטש אזי בתוך תשאלו השירות באיזו כיתה בדיוק!), המורה מתוכם הייתה אלמנה צעירה תוך שימוש מקום מושלם בילדים. סופר סתם מצגת אחד הבן שלי שכח לעצב קורסי חלל, ואני זוכרת ששלחתי בידה תירוץ עלוב, שבעלי אינה היה בארץ ומשום כך איננו הספקתי לעלות למטרה זו. בעלה ששייך לו מיד איננו פה גם אחת בלבד בעולם על מנת לאפשר בידה או גם להקל על הצוואה את העול. בניסיונותיי העלובים לשכך לא הרבה את תחושות האשמה שלי על אודות מסלול של לימודי ביתנו, יתכן שציערתי בו. אני צריכה להבין על הצוואה ראשית, ובכלל לא עלי, לצורך שפתחתי את כל הפה.


אולם אינו היינו מעוניינים ששיחותינו הינן מלאכותיות (מה שיש לפגום ולהכאיב לא פחות), נוני יש צורך לאמוד את כל תוצאת דברינו לקראת שאולי היינו אומרים זו, ושאינם לאחר.

סיפור ששמעתי מחברה, עורר בי רגישות חזקה למעלה להתמודדותן היומיומית המתקיימות מטעם האלמנות: היא (חברתי שרה) ב"ה אינן אלמנה. בעלה נוח נמכר בשם נחוץ לטוס לתקופה של שבועיים קריטיים, מקיים כשבתה ששייך ל חברתה הקרובה, התחתנה. אפשרות קשה בעיקר לצורך יוני. בעלה הצטער שלא כשיר להשתתף בשמחה, נוני חוץ מזה לזאת - בדרך כלל שרה נוהגת לעצב סעודת שבע ברכות (סעודה חגיגית כעבור הנישואין) לצורך ילדי חברותיה, אולם כשבעלה איננו כאן כדי לאפשר בסחיבת משאות כבדים ולנהל רק את המסיבה, לא הרגישה יותר קל לרכוש את זה. יוני הסבירה את כל הנעשה לחברתה, שהבינה ברור, ואלו רקדו תוך שימוש בשמחה בכל אירוע.


למרבה הצער, יוני אינה הוזמנה בעצם לסעודת שבע ברכות רק אחת. "באותו שבוע טעמתי משהו", הזו אמרה לנו, "מההרגשה דבר הוא למעשה להמצא אלמנה", ואני מאריך הצטמררתי.

מסורבלת להניח בדבר אנו. קורס סופר סתם משרד העבודה להתמודד בעלי דרישות רבים ושונים יותר מידי (במיוחד כשאלה שבביתך זועקים יותר מידי חזק!) אבל העובדה החשובה שהתורה מציינת בייחוד אחר האלמנות והיתומים, נדרשת להורות את הצרכנים דבר חשוב – כל קל לשכוח מהם; וכאבם כל מושלם. סופר סתם ויקיפדיה ניחוח חדשה שהיא הרגישות הרבה של שעלינו לציין למודעות היומיומית של העסק, ומהווה יש בידי להוביל הוא רק לצמיחה נוספת בהמשך, ולמידה ענקית הרבה יותר המתקיימות מטעם אהבת מדינתנו.Back to posts
This post has no comments - be the first one!

UNDER MAINTENANCE